2016-17 US Youth Soccer Washington State Championships
Team Schedules - Boys Under 14
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2017championships.affinitysoccer.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=F4849426-185C-4417-8317-229E4E1BBDEF&tournamentguid=81E285D9-217A-4474-96FD-4BAE9947A0DC&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Semi-Final Final      


ALL A B      




Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 0 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A1 : Crossfire Premier B03 A81081036 4  9  9 
 A3 : NorthWest United B03 A Black990119 2  -2  6 
 A4 : WPFC B03 Black A080816 2  -3  4 
 A2 : Eastside FC B03 Red A0510015 1  1  6 
 A5 : Seattle United B03 Tango B52108 0  -5  5 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : GS Surf B03 A41010832 3  10  11 
 B3 : PacNW B03 Maroon A880925 3  2  7 
 B5 : Washington Rush B03 A4811023 2  3  7 
 B2 : Seattle United B03 Copa A0101011 1  4  8 
 B4 : WA Timbers 03B Red 100101 0  -19  1 

Bracket - Saturday, March 18, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722665  Archbishop Murphy High School  10:30 AM  stdm B5 vs B1Washington Rush B03 A 1 vs.GS Surf B03 A1

Bracket - Sunday, March 19, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722666  Einstein MS  11:00 AM  1 B2 vs B3Seattle United B03 Copa A 0 vs.PacNW B03 Maroon A1
 722656  Preston Park  04:00 PM  2 A2 vs A3Eastside FC B03 Red A 0 vs.NorthWest United B03 A Black2

Bracket - Saturday, March 25, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722668  Kasch Park Sports Complex  10:30 AM  2 B5 vs B2Washington Rush B03 A 2 vs.Seattle United B03 Copa A1
 722667  Harmony Sports Complex  12:00 PM  9 B4 vs B1WA Timbers 03B Red 1 0 vs.GS Surf B03 A6
 722657  WPFC Soccer Complex  03:00 PM  4 A4 vs A1WPFC B03 Black A 0 vs.Crossfire Premier B03 A1
 722658  Genesee Park and Playfield  03:15 PM  Up A5 vs A2Seattle United B03 Tango B 2 vs.Eastside FC B03 Red A2

Bracket - Sunday, March 26, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722672  Petrovitsky Park  09:00 AM  1 B3 vs B5PacNW B03 Maroon A 2 vs.Washington Rush B03 A1
 722662  Mount Vernon High School  01:00 PM  1 A3 vs A5NorthWest United B03 A Black 3 vs.Seattle United B03 Tango B2

Bracket - Saturday, April 01, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722659  Grasslawn Park  10:00 AM  GL2 A1 vs A3Crossfire Premier B03 A 4 vs.NorthWest United B03 A Black0
 722670  Harmony Sports Complex  12:00 PM  9 B4 vs B5WA Timbers 03B Red 1 0 vs.Washington Rush B03 A3
 722660  WPFC Soccer Complex  04:30 PM  3 A4 vs A5WPFC B03 Black A 2 vs.Seattle United B03 Tango B1
 722669  Woodinville Sports Field  06:00 PM  1 B1 vs B3GS Surf B03 A 3 vs.PacNW B03 Maroon A0

Bracket - Sunday, April 02, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722661  Preston Park  03:00 PM  1 A2 vs A4Eastside FC B03 Red A 4 vs.WPFC B03 Black A0

Bracket - Saturday, April 08, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722653  Marymoor Park  09:00 AM  2 A1 vs A2Crossfire Premier B03 A 1 vs.Eastside FC B03 Red A0
 722664  Wilburton Park  03:30 PM  1 B3 vs B4PacNW B03 Maroon A 4 vs.WA Timbers 03B Red 11
 722663  Meadowdale High School  06:30 PM  1 B1 vs B2GS Surf B03 A 1 vs.Seattle United B03 Copa A0

Bracket - Sunday, April 09, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722655  Nathan Hale Stadium  09:30 AM  Stad A5 vs A1Seattle United B03 Tango B 0 vs.Crossfire Premier B03 A3
 722654  Mount Vernon High School  11:00 AM  1 A3 vs A4NorthWest United B03 A Black 1 vs.WPFC B03 Black A2
 722671  Nathan Hale Stadium  11:00 AM  Stad B2 vs B4Seattle United B03 Copa A 7 vs.WA Timbers 03B Red 10

Semi-Final - Saturday, April 29, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 723718  Starfire Sports Complex  10:30 AM  1 Crossfire Premier B03 A 2 vs.PacNW B03 Maroon A0
 723719  Starfire Sports Complex  02:30 PM  2 GS Surf B03 A 2 vs.NorthWest United B03 A Black1

Final - Sunday, April 30, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 723720  Starfire Sports Complex  12:15 PM  1 Crossfire Premier B03 A 3 vs.GS Surf B03 A0






Affinity Sports Copyright 2017, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.