2016-17 US Youth Soccer Washington State Championships
Team Schedules - Boys Under 13
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2017championships.affinitysoccer.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=A9FD72A8-3FF5-49AD-9B70-56A09DAA54E4&tournamentguid=81E285D9-217A-4474-96FD-4BAE9947A0DC&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C      




Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 2 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A2 : GS Surf B04 A994x22 2  4  6 
 A1 : Spokane Sounders B04-A484x16 1  1  3 
 A4 : PacNW B04 Maroon A419x14 1  0  6 
 A3 : Seattle United B04 Copa A002x2 0  -5  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : Crossfire Yakima - B04 A9910x28 3  11  14 
 B2 : WPFC B04 Black A980x17 2  -1  3 
 B4 : Crossfire Premier B04 A204x6 0  -5  3 
 B3 : Seattle United B04 Tango B014x5 0  -5  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C2 : 3RSC B2004 BLACK845926 2  4  8 
 C1 : NorthWest United B04 A Black9410023 2  7  10 
 C3 : Whatcom FC Rangers - BU04 Gold195823 2  2  10 
 C5 : Eastside FC B04 White B048113 1  -1  3 
 C4 : RVS B04 Orange20417 0  -12  4 

Bracket - Saturday, March 18, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722813  Juanita High School  01:00 PM  HS B4 vs B1Crossfire Premier B04 A 2 vs.Crossfire Yakima - B04 A6
 722822  Preston Park  01:30 PM  1 C5 vs C2Eastside FC B04 White B 0 vs.3RSC B2004 BLACK1
 722807  Starfire Complex  02:00 PM  2 A4 vs A1PacNW B04 Maroon A 1 vs.Spokane Sounders B04-A1
 722823  Mt Vernon High School  03:00 PM  HS C1 vs C3NorthWest United B04 A Black 3 vs.Whatcom FC Rangers - BU04 Gold1
 722808  Inglemoor High School  04:30 PM  HS A2 vs A3GS Surf B04 A 2 vs.Seattle United B04 Copa A0
 722814  WPFC Soccer Complex  07:30 PM  4 B2 vs B3WPFC B04 Black A 2 vs.Seattle United B04 Tango B0

Bracket - Sunday, March 19, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722817  Mt Vernon High School  09:00 AM  HS C1 vs C2NorthWest United B04 A Black 1 vs.3RSC B2004 BLACK1
 722818  Civic Field Stadium  12:00 PM  Stdm C3 vs C4Whatcom FC Rangers - BU04 Gold 5 vs.RVS B04 Orange2

Bracket - Saturday, March 25, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722815  Perry Soccer Complex  11:30 AM  4 B1 vs B3Crossfire Yakima - B04 A 4 vs.Seattle United B04 Tango B1
 722809  Dwight Merkel Sports Complex  03:00 PM  5 A1 vs A3Spokane Sounders B04-A 1 vs.Seattle United B04 Copa A0
 722821  Game Farm Park  03:30 PM  W C4 vs C1RVS B04 Orange 0 vs.NorthWest United B04 A Black6
 722810  Canyon Park Junior High  05:30 PM  1 A2 vs A4GS Surf B04 A 3 vs.PacNW B04 Maroon A1
 722816  WPFC Soccer Complex  06:00 PM  2 B2 vs B4WPFC B04 Black A 1 vs.Crossfire Premier B04 A0

Bracket - Sunday, March 26, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722811  Perry Soccer Complex  01:00 PM  1 B1 vs B2Crossfire Yakima - B04 A 4 vs.WPFC B04 Black A0
 722820  Tri Cities Youth Soccer Association Complex  02:15 PM  30 C2 vs C33RSC B2004 BLACK 2 vs.Whatcom FC Rangers - BU04 Gold2
 722824  Game Farm Park  03:00 PM  W C4 vs C5RVS B04 Orange 1 vs.Eastside FC B04 White B1

Bracket - Saturday, April 01, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722825  Southridge SC  11:00 AM  SR6 C2 vs C43RSC B2004 BLACK 4 vs.RVS B04 Orange1
 722805  Dwight Merkel Sports Complex  12:30 PM  6 A1 vs A2Spokane Sounders B04-A 1 vs.GS Surf B04 A1
 722819  Preston Park  02:00 PM  1 C5 vs C1Eastside FC B04 White B 1 vs.NorthWest United B04 A Black0
 722812  Kellogg MS  02:15 PM  1 B3 vs B4Seattle United B04 Tango B 1 vs.Crossfire Premier B04 A1
 722806  Jefferson  07:00 PM  1 A3 vs A4Seattle United B04 Copa A 2 vs.PacNW B04 Maroon A4

Bracket - Sunday, April 02, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 722826  Civic Field Stadium  02:00 PM  Stdm C3 vs C5Whatcom FC Rangers - BU04 Gold 2 vs.Eastside FC B04 White B1

Quarter Final - Friday, April 21, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 723714  Southridge SC  06:00 PM  SR6 3RSC B2004 BLACK 1
- 1PK  
vs.Spokane Sounders B04-A1
- 4PK

Quarter Final - Saturday, April 22, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 723711  Pop Keeney Stadium  01:00 PM  1 GS Surf B04 A 4 vs.PacNW B04 Maroon A0
 723713  Perry Soccer Complex  01:00 PM  4 Crossfire Yakima - B04 A 2 vs.Whatcom FC Rangers - BU04 Gold1
 723712  Mount Vernon High School  03:00 PM  1 NorthWest United B04 A Black 2 vs.WPFC B04 Black A0

Semi-Final - Saturday, April 29, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 723715  Starfire Sports Complex  12:30 PM  1 GS Surf B04 A 2 vs.NorthWest United B04 A Black3
 723716  Starfire Sports Complex  12:30 PM  2 Crossfire Yakima - B04 A 2 vs.Spokane Sounders B04-A0

Final - Sunday, April 30, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 723717  Starfire Sports Complex  10:15 AM  2 NorthWest United B04 A Black 0 vs.Crossfire Yakima - B04 A4






Affinity Sports Copyright 2017, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.