2016-17 US Youth Soccer Washington State Championships
Team Schedules - Boys Under 16
Flight Notice:
D) Rosters and any revisions will be processed by the Member Association Registrar. All rosters will be verified by the Member Association Registrar before the roster freeze date for the teams from the Member Association in the tournament. The state roster freeze date for the Cups is one week prior to the first Cup match being played for that age and gender in that competition. Associations may have earlier deadlines in order to meet the approval requirement listed above.
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2017championships.affinitysoccer.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=39971380-4034-4759-A0D2-DA13850E517C&tournamentguid=81E285D9-217A-4474-96FD-4BAE9947A0DC&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C      




Top 2 teams from each bracket and 2 Wildards
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A1 : Seattle United B01 Copa A9109x28 3  7  7 
 A3 : Spokane Sounders B01-A044816 1  -1  1 
 A2 : GS Surf B01 A44008 0  -3  0 
 A4 : WA Timbers 01B Red 1404x8 0  -3  0 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B2 : PacNW B01 Maroon A9109x28 3  9  11 
 B1 : Eastside FC B01 Red A682x16 1  -1  6 
 B4 : SNOHOMISH UNITED BLACK A608x14 1  -1  4 
 B3 : Crossfire Yakima -B01 A000x0 0  -7  0 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  4  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C3 : Washington Rush B01 A499x22 2  3  5 
 C1 : Crossfire Premier B01 A944x17 1  5  7 
 C2 : WPFC B01 Black A904x13 1  1  5 
 C4 : Whatcom FC Ra - BU01 Gold112x4 0  -9  4 

Bracket - Saturday, January 21, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 604330  Snohomish High School  12:00 PM  Stdm B4 vs B1SNOHOMISH UNITED BLACK A 3 vs.Eastside FC B01 Red A3
 604336  Phillips 66 Soccer Park  02:00 PM  01 C4 vs C1Whatcom FC Ra - BU01 Gold 1 vs.Crossfire Premier B01 A6
 604327  Lynnwood High School  02:45 PM  3 A2 vs A4GS Surf B01 A 0 vs.WA Timbers 01B Red 10
 604326  Interbay Stadium  03:00 PM  Stdm A1 vs A3Seattle United B01 Copa A 2 vs.Spokane Sounders B01-A0

Bracket - Sunday, January 22, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 604325  Edmonds Community College  09:15 AM  ECC A2 vs A3GS Surf B01 A 0 vs.Spokane Sounders B01-A0
 604339  WPFC Soccer Complex  12:30 PM  4 C2 vs C4WPFC B01 Black A 4 vs.Whatcom FC Ra - BU01 Gold1
 604324  Harmony Sports Complex  01:00 PM  9 A4 vs A1WA Timbers 01B Red 1 0 vs.Seattle United B01 Copa A3
 604332  Preston Park  01:00 PM  2 B1 vs B3Eastside FC B01 Red A 1 vs.Crossfire Yakima -B01 A0
 604333  Petrovitsky Park  03:00 PM  1 B2 vs B4PacNW B01 Maroon A 2 vs.SNOHOMISH UNITED BLACK A0
 604338  Grasslawn Park  03:00 PM  GL2 C1 vs C3Crossfire Premier B01 A 0 vs.Washington Rush B01 A0

Bracket - Saturday, January 28, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 604337  WPFC Soccer Complex  09:00 AM  2 C2 vs C3WPFC B01 Black A 0 vs.Washington Rush B01 A2
 604331  Lindbergh High School  12:30 PM  HS B2 vs B3PacNW B01 Maroon A 5 vs.Crossfire Yakima -B01 A0

Bracket - Sunday, January 29, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 604328  Preston Park  09:00 AM  2 B1 vs B2Eastside FC B01 Red A 2 vs.PacNW B01 Maroon A4
 604323  Dwight Merkel Sports Complex  12:30 PM  5 A3 vs A4Spokane Sounders B01-A 0 vs.WA Timbers 01B Red 10
 604334  Marymoor Park  01:00 PM  4B C1 vs C2Crossfire Premier B01 A 1 vs.WPFC B01 Black A1
 604335  Kasch Park Sports Complex  01:00 PM  2 C3 vs C4Washington Rush B01 A 3 vs.Whatcom FC Ra - BU01 Gold2
 604322  Shoreline Center  03:00 PM  A A1 vs A2Seattle United B01 Copa A 2 vs.GS Surf B01 A0
 604329  Sozo  03:00 PM  1 B3 vs B4Crossfire Yakima -B01 A 0 vs.SNOHOMISH UNITED BLACK A1

Bracket - Saturday, February 04, 2017
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 641205  TBD   --    --  A2 vs A3GS Surf B01 A 0 vs.Spokane Sounders B01-A1

Quarter Final - Saturday, February 04, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 621721  Redmond High School  03:00 PM  A Crossfire Premier B01 A 0 vs.Eastside FC B01 Red A1

Quarter Final - Sunday, February 05, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 621720  Shoreline Center  12:30 PM  B Seattle United B01 Copa A 1
- 4PK  
vs.WPFC B01 Black A1
- 3PK
 621723  Kasch Park Sports Complex  01:00 PM  2 Washington Rush B01 A 3 vs.Spokane Sounders B01-A0
 621722  Petrovitsky Park  03:00 PM  1 PacNW B01 Maroon A 3 vs.SNOHOMISH UNITED BLACK A1

Semi-Final - Saturday, February 11, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 642837  Starfire Sports Complex  12:30 PM  1 Seattle United B01 Copa A 1
- 4PK  
vs.Eastside FC B01 Red A1
- 5PK
 642838  Starfire Sports Complex  12:30 PM  2 PacNW B01 Maroon A 0 vs.Washington Rush B01 A4

Final - Sunday, February 12, 2017
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 642839  Starfire Sports Complex  12:00 PM  2 Eastside FC B01 Red A 2 vs.Washington Rush B01 A3






Affinity Sports Copyright 2017, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.